14 Eylül 2007 Cuma

Çöp-Şiş ve Şirince

İki yazdır her tatil dönüşümüzde uğramadan geçmediğimiz Selçuk'un Şirince köyüne vardığımızda Efes'in sıcaklığı hala sırtımızdaydı. Köyün serin sokaklarında bir tur atarak Eski Sinema şarap evine vardık. 6 şişe şarap, 4 adet sabun ve bolca zeytinyağı aldıktan sonra mekanın tam karşısındaki restauranta oturduk. Geleni geçeni izlemek ve tabiki çöp-şiş yemek için. Porsiyonları küçük olsa dahi Şirince ekmeği [ekmeğin adı fırınlarda bu şekilde satılmaktaymış] ile zeytinyağına bana bana yemek ayrı bir keyif. [Ben zeytinyağı sevmeyen biriyim ayrıca, iştah bir açılmış o anda kendimi kaybettim]

Bilenler bilir, ben yemek yapmayı bilmem, yemek tarifinden anlamam, aklımdakini tabakta sunamam... Bu yüzden de gittiğim yerde yediklerimi de tam anlamıyla anlatamam. Tıkanıp kalırım. Yani yediğim zeytinyağı aynı evinizde olan zeytinyağından farksız. Yediğim çöpşişte evde mangalda çok rahat yapılıp, yenilebilir... Anlatamadığım için fotoğraf çekmeyi daha mantıklı buluyorum sevgili okuyucu. Al sana fotoğraf. Anladığını bana anlatabilirsin herhalde...Acıktınız değil mi?

Bunlar da Güzel Şirince fotoğrafları...

Bana kalırsa 15 gün boyunca, sanki devamlı bu küçük köyde yaşıyormuşçasına kalınmalı burada... Sabahları sağlıklı bir kahvaltı yapılarak güne başlanmalı. Keşfe çıkmalı yürünerek yangına yenik düşmemiş ağaçlıklar... Gece serinde sıcak şarap içilmeli... Belki yaşantımızın bir 15 gününü burada geçirmeliyiz. Yada ben geçirmeliyim sizleri bilemiyeceğim.

6 yorum:

canelcin dedi ki...

Şirince'ye gitmiştim geçtiğimiz senelerde, hakikaten çok hoş bir yer.

Eda Demirel Suner dedi ki...

bayılırım Şirince'ye koli koli tatlı şarap almıştım ve o dönem kilo da almıştım heykellerde çok güzeller ya

Burak Doğan dedi ki...

Şirince hem güzel İzmirime çok yakın hemde Kuşadasına.. Ama çöpşiş denince, şirinceden çok daha önce "Ortaklar" mevkii ve "Yarım Asırlık Necati'nin Yeri" akla gelir.. Eğer daha önce gitmediyseniz, mutlaka bulun, eğer gittiysenizde bir daha gidin.. Çöp şiş nasıl yapılır, nasıl yenilirmiş orda görün..

Ortaklarda, Kuşadasından Aydına doğru giderken sağda dönerken solda:)...

dinçer dedi ki...

Aa Şirince çok güzeldir. Ayrıca ben Selçuk'luyum. Hatta şu an Selçuk'tayım nolmuş? Yarın pat diye gidebilirim Şirince'de vişne şarabı içmeye:)

Burcu SezeR dedi ki...

Dinçer,

Şirince ddiğin gibi çok güzel. Bu yüzden de lütfen ormanlık alanlarınıza sahip çıkın. Çünkü selçuk ve civarı yakında yeşilliksiz kalacak. Üzülüyoruz bu konuda.

MERT dedi ki...

GECENLERDE ŞİRİNCEYE GİTTİK AİLE,CE VE BİR KAHVALTI EDELİM DEDİK OLAMAZ BÖYLE BİRŞEY BÖYLE BİR KAHVALTİ ANCAK ŞİRİN CEYE YAKIŞIRDI DORUSU MERAK EDEN OLURSA DİYE CA N RESTAURANT TA DENEMESİ BEDAVA