14 Aralık 2008 Pazar

Diriliş


"Diriliş" kelimesi bana nedense Amerikan film ismini çağrıştırıyor. Türkçe'de pek kullanmadığımız bir sözcük. Yahut ben kullanmıyorum sıklıkla emin değilim. Bayramımı Turgut Özakman'ın yazdığı üçlemenin ikinci kitabı olan Diriliş - Çanakkale 1915 isimli kalın mı kalın kitabını okuyarak geçirdim. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Tarihin önemli olaylarını, detayları ve kaynaklarıyla birlikte sıkmadan, merak uyandırarak anlatmış bir tarihçi Turgut Özakman.


Diriliş sadece bir ordunun yengisini anlatmıyor. Ayrıca; 1913 yılı itibari ile Osmanlı kadınının uyanasını ve kendisine diretilen akıldışı kısıtlamalara karşı attıkları ilk adımları da bizlere anlatıyor.


Sonuç olarak; kimliğini bulmuş bir ülke asla başka bir ülkenin etkisi altına girerek iç işleri mahremiyetine müdehale ettirmemelidir. Tarihini çok iyi bilmeli ve ders çıkartmalıdır. Toprağı için birlik olmalıdır... Gerisi de kitaptadır arkadaşlar....Kitap hakkında sadece tek eleştirim olacaktır. Hayatımda gördüğüm okunması en zor basıma sahip kitaptır. [Bilgi yayınevi] Kitapta geçen olayların gösterildiği kaynaklar en sonda yer almaktadır ve çift taraflı okunması gereken bir kitaptır Diriliş. Neden bu şekilde bir baskı türü kullanıldığını çok merak ediyorum. Daha kolay bir yöntemi bulunmalı bana göre...

1 yorum:

Çilekli pasta dedi ki...

Bende çok merak ediyorum, bu kitabı. Ne güzel yaaaa... Valla sayfanı okurken kitap okuma duygularım depreşiyor.