6 Ekim 2010 Çarşamba

Frankenstein - Mirasyedi 1. Kitap



Dean Koontz ve Kevin J. Anderson'nın yazdığı Frankenstein kitap serisi aslında tv dizisi olarak düşünülerek meydana getirilmiş bir yapıt. Fakat deneme çekimleri sonucunda televizyon yapımcıları bu muhteşem kurgu üzerinde değişiklik yapmak isteyince Dean Koontz bu projeden vazgeçerek 3 kitap halinde bir seri yazarak durumu sonlandırma yolunu seçmiş. Bence gayet doğru bir karar vererek bu güzel kitabı dizi yamyamlarından korumuş. Aksi halde kitabın insan üzerinde yarattığı etkiyi tv izleyicileri yeteri kadar hissedemeyecekler ve bir zaman sonra tozlu arşiv odalarında çürümeye bırakılacaktı.

Frankenstein serisi kısa bölümlerden oluşan ve bilindik Koontz tarzında  olaydan olaya, bir karakterden diğerine atlayarak okuyucunun aklını çalıştırmasını ve belleğine kazımasını sağlıyor.

*Spoiler

1. Kitap Mirasyedi adıyla çıkıyor. İnsanlığı Eski Irk olarak nitelendiren Victor Helios 200 yıldır yeni ırk yaratma peşindedir. Fakat yaratılan yeni ırk kendilerinde olmayan "mutluluk" u merak ederek eski ırkın (yeni bu biz oluyoruz) bedeninde aramaya başlar. Yıllardır çevreye yayılan bu yeni ırkın tek amacı "baba"'larının emriye zamanı geldiğinde eski ırkı ortadan kaldırarak yeni bir düzen kurmaktır. Fakat işler Victor'ın istediği gibi gitmez ve yeni ırk kendi yaradılışlarındaki eksiklikleri telafi edebilme çabası ile cinayet işlemeye başlarlar.   Şehirde işlenen cinayetler ise bu durumu dedektiflerin öğrenmesine sebep olur. Bilim kurgunun ön planda olduğu kitap Koontz serisinin en iyilerindendir.

Taviye ediyorum.

Hiç yorum yok: